בקשה לצו קיום צוואה – כיצד עושים זאת?

Sign a document

כשאדם מסתלק מהעולם, יש לדון בשאלה מה אפשר לעשות עם הרכוש, נכסים וכסף שהוא משאיר אחריו. אם יש לו בן או בת זוג וכן אם יש לו ילדים או נכדים, הרי שהם אמורים לקבל את כל מה שהוא  משאיר, כפי שלא פעם, הוא מבקש שיקרה.

לשם כך, יש לממש את הצוואה שלו. כידוע, אנשים יכולים לפני מותם לכתוב צוואה, בו הם מציינים למי הם מורישים את הירושה שהם משאירים אחריהם. הצוואה אמורה להיכתב על ידם, ללא הפעלת לחץ חיצוני ומתוך שיקול דעת חופשי. הצוואה נחתמת בנוכחות של שני עדים ונשמרת אצל עורך דין. היא תיפתח אחרי מותו של כותב הצוואה.

מה קורה אם אין צוואה?

אומנם לא מעט אנשים משאירים אחריהם צוואה, אך ישנם לא מעט אנשים שמעדיפים לא לעשות כך, בעיקר מסיבות משפחתיות. ההנחה שלהם היא, עדיף שבני המשפחה יסתדרו ביניהם ושהם לא יצטרכו להחליט למי להוריש את הרכוש, כסף או הנכסים שלהם.

במקרה שאין צוואה, הרי שכל הדברים עוברים אוטומטית לילדים ולבן או בת הזוג. כאשר ניתנים שבועיים לערער על אפשרות זו. הערעור יכול להתבצע על ידי גורמים החשים, שגם להם מגיע חלק בצוואה. בין אם זה ילדים לא מוכרים או גורמים אחרים.

מה קורה כשיש צוואה?

במידה ויש מסמך חתום, אזי צריך להגיש בקשה לצו קיום צוואה. בקשה זו מוגשת על ידי מי שרשום בצוואה, כלומר מי שאמור לקבל חלק ממנה. הוא אמור לבקש מהרשם הצוואות, צו שיאפשר לממש אותה. מהרגע שמוגש הצו, ישנם שבועיים בהם הצוואה מופיעה ברשומות וניתן לערער עליה.

חשוב לציין, אי אפשר להתחיל בחלוקת הרכוש, נכסים וכסף, עד שכל העניין מוסדר. בין אם זה בשביל לאפשר לאנשים לערער על הצוואה ובין אם זה בשביל לאפשר רישום מדויק של הדברים השונים. למשל, אם נכס מסוים שאמור לעבור אל גורם כזה או אחר, הרי שהתהליך אמור להתבצע בצורה יסודית.

כיצד מגישים בקשה

הגשת בקשה לצו קיום צוואה, יכולה להתבצע באופן עצמאי אך היא גם יכולה להתבצע על ידי עורך דין שהמשפחה מעסיקה, וזה יכול להיות גם עו"ד שקיבל את הצוואה ושמר עליה. לשם הגשת הבקשה, יהיה עליו להציג את הצוואה, מסמך להוכחת מוות, מסמכים שמלמדים על הקשר בין כותב הצוואה לבין מי שאמור לקבל אותה. כמו כן, אם מישהו על חלקו, יש להציג מסמך אמיתי על כך.

לפני סיום חשוב להדגיש, כל התהליך חייב להתבצע בצורה מסודרת ומאורגנת, חייב להתבצע בצורה יסודית על ידי עורך דין, ורצוי שיתבצע כמה שיותר מהר, על מנת שיהיה ניתן לקדם את חלוקת הירושה. בדרך כלל נהוג לעשות את זה בתוך חודש או שנה לפטירה.