כל מה שצריך לדעת לפני שבוחרים עו"ד תעבורה

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

אנשים נורמטיביים רבים מוצאים עצמם חשודים, נאשמים או מורשעים בעבירות תעבורה שונות. המעמד המלחיץ, שפעמים רבות הם פוגשים בו לראשונה, משאיר אותם להתמודד לבד עם הקשיים הכרוכים בהליך המשפטי. עורך דין תעבורה, מלבד זאת שהוא מלווה ומייעץ, בסיכויים גבוהים גם יוכל להשפיע באופן משמעותי על החלטת הגורמים השונים – החל מייעוץ לקראת חקירה ועד לייצוג בבית המשפט. 

מתי צריך להיעזר בשירותי עו"ד תעבורה, ומה תפקידו של עו"ד תעבורה?

מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה בהקדם האפשרי, וזאת על מנת לקבל ייעוץ משפטי עוד בשלב שבו ניתן לשנות את התמונה. למשל – טרם הגעה לחקירה בתחנת המשטרה או טרם ההתייצבות ליום הבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. בתחום התעבורה קיימים תתי-התמחויות שונים. ישנן עבירות קלות אשר בגינן יהיה צורך בייעוץ בלבד, ישנן עבירות "בינוניות" כמו נהיגה בזמן פסילה, וישנן עבירות חמורות הדורשות ניהול תיק בבית המשפט כמו במקרים של תאונת דרכים. ההמלצה היא לבחור בעורך דין אשר יש לו ניסיון בייעוץ וייצוג של מקרה הדומה לשלכם. 

מהו טווח המחירים של עורכי דין בתחום זה?

טווח המחירים משתנה בהתאם למורכבות התיק. לרוב, עבור פגישת ייעוץ העלות תנוע בין 500-1,000 ₪, ואילו עלות ייצוג בוועדה רפואית של המכון הרפואי תנוע בין 4,000 – 10,000 ₪. עבור ייצוג בבית-המשפט – ככל שהתיק מורכב וכתב האישום משמעותי יותר, כך משך ניהול התיק יהיה ארוך יותר ובהתאם לכך גם עלות שכר הטרחה, שנעה בין 5,000 לאישומים קלים ועד 100,000 לאישומים חמורים כדוגמת תאונת דרכים וגרימת מוות ברשלנות. 

האם ניתן לקבל עורך דין מהסנגוריה הציבורית בעבירות תעבורה?

כעקרון, ניתן לקבל עורך דין מטעם המדינה גם בעבירות תעבורה, אך יש לכך תנאים הנוגעים לסוג ההליך, סוג העבירה ומצבו הכלכלי של הנאשם. בעבירות תעבורה יהיו זכאים לסניגור ציבורי קטינים, נאשמים בעבירות שהעונש עליהם הוא למעלה מ-10 שנות מאסר, נאשמים במצב כלכלי רע באישומים שהעונש עליהם הוא מעל 5 שנות מאסר, עצורים עד תום ההליכים ונאשמים שבית המשפט ציווה על ייצוג משפטי רק ע"י הסניגוריה. 

מה חשוב לוודא לפני שבוחרים עו"ד תעבורה 

  • מקצועיות וניסיון – מומלץ לבחור עורך דין תעבורה בעל ניסיון שיכול להוכיח הצלחה בתיקים דומים לשלכם. אם ניתן, העדיפו להתבסס על המלצות כי "אין חכם כבעל ניסיון".
  • מחיר ועמלה נוחים – אמנם סביר להניח שתהיו מוכנים לשלם יותר עבור עורך דין שיצליח להביא אתכם אל התוצאה הרצויה, אך ניתן ומומלץ לעשות סקר שוק ולבדוק מחירים.
  • הקשבה וכימיה – כימיה, יכולת הקשבה וזמינות חשובים במיוחד, בעיקר כשמדובר בייצוג בבית המשפט בתהליך ארוך שעשוי לקחת חודשים ואף שנים. בחרו בעורך דין שרואה עין בעין את האינטרס שלכם ומוכן להילחם עבורכם.