מחיקת רישום פלילי – מדוע זה צריך להיות חשוב לנו?

אחד הנושאים הבולטים בתחום של עבירות פליליות ובכלל בתחום של משפט פלילי, הוא כל הנושא של מחיקה של רישום פלילי עבור אנשים שעשו עבירות מסוימות. 

על פי החוק, יכולה אדם לבקש לבצע מחיקה של רישום פלילי בגין עבירות שביצע, אחרי מספר שנים, תלוי בגיל בו הוא ביצע את העבירה ובסוג העבירה. חשוב לומר, לא כל אחד יכול להגיש את הבקשה וכמובן שלא בכל מצב המדינה מחויבת לבצע מחיקת רישום פלילי. אם מדובר, נניח בעבירות מין, המדינה לא תמהר לעשות זאת, מאחר ותמיד קיים חשש שהוא יחזור ויסכן את הסביבה. 

לפני שנסביר למה צריך להיות חשוב עבורנו, הן כפרטים והן כחברה, צריך להדגיש, לא מדובר פה על חנינה, לא מדובר פה על שחרור מוקדם או כל מושגים אחרים שאנחנו מכירים היטב. מדובר באנשים שביצעו עבירה, נענשו עליה, מיצו את תקופת המאסר וכעת הם אנשים חופשיים לכל דבר כבר במשך מספר שנים. כל רצונם הוא, שהרישום שלהם יימחק ואיש לא יוכל לדעת שהם ביצעו עבירה כזו או אחרת. 

אגב, גם אחרי שתבוצע מחיקה, עדיין במחשבי המשטרה יהיה מצויין, שהם אכן ביצעו עבירה, זאת על מנת שבעתיד, אם חס וחלילה הם יבצעו עבירה, יהיה ניתן לבדוק אם הם ביצעו עבירה בעבר. 

מדוע זה רלוונטי לנו כפרטים וחברה

יש משמעות לכל הנושא של מחיקת רישום פלילי, משמעות מאוד פשוט. אדם שיש לו רישום פלילי, מתקשה הרבה פעמים למצוא עבודה, מתקשה להשתלב בחברה בצורה חופשית. לכן, נכון תעשה החברה אם היא תספק לו אפשרות למחוק את הרישום מתוך כוונה שהוא יוכל למצוא עבודה באופן חופשי. 

לנו כפרטים זה חשוב, גם בשביל שאנשים שביצעו עבירות פליליות יוכלו להשתלב שוב בחברה, זה חשוב גם כחברה בשביל שאנחנו נוכל לשקם ולעזור לאנשים שביצעו עבירות פליליות שונות. זה גם חשוב, אם חס וחלילה אנחנו מבצעים עבירות כאלה, לדעת שתמיד יש תקווה, יש תקנה, אפשרות שיום אחד הרישום שלנו ייעלם וישכ