מהי עבירת הלבנת הון בישראל?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

חוק הלבנת הון נחקק בישראל בשנת 2000 מאז שהחלו להתגלות כאן עוד ועוד פשעי צווארון לבן ומדינות בעולם דרשו מישראל שיתוף פעולה נגדם. זה היה כך תמיד אבל קיבל תמריץ מיוחד הודות לשגשוג הכלכלי ולתחכום הגובר של הטכנולוגיה שיכולה לסייע למלביני הון. הכוונה היא בעיקר לפריחת האינטרנט ואין ספור האפשרויות שהוא פותח בפני מלביני ההון כשמדובר לא רק באנשים שמעלימים מס אלא מעבירים סכומים גדולים למטרות שונות מבלי לדווח עליהם לרשויות. יש יותר ויותר משפטים ושערוריות על רקע פשעי הלבנת הון והמלחמה המקיפה ברחבי העולם נגדם הולכת ומתגברת ועלולה לסבך גם אנשים נורמטיביים בכך. משום כך, לא משנה מתי ולמה פונים אליכם מרשויות המס או מהמשטרה בגלל חששות כאלה, מומלץ לא לעבור זאת לבד אלא לפנות מיד לייעוץ משפטי עם עורך דין הלבנת הון. העונשים הקשים שמוטלים על מלביני הון ועברייני צווארון לבן אמורים להרתיע כל אחד וההשלכות קשות לשנים רבות.

מהו היקף פשעי הלבנת הון?

בישראל היקף תופעת הלבנת ההון נע על פי הערכות הממשלה בין 20-50 מיליארד, סכומים משמעותיים שמסבירים למה הרשויות רואות זאת בחומרה והן נלחמות בכך בכל דרך שאפשר. מכיוון שהמחשבים המתוחכמים מאפשרים לא רק פשעים כאלה אלא גם לוחמת סייבר נגדם, יש סיכוי קלוש שמי שמבצע אותם לא ייתפס במוקדם או במאוחר. למעשה, הישראלים לא שומעים בדרך כלל על המספר הגדול של מלביני הון משום שהם נסגרים בהסדרים הרחק מתקשורת. שומעים בדרך כלל רק על המקרים המפורסמים ועל היקפי ענק אולם התופעה נפוצה יותר ממה שחושבים.

מה נחשב לפשעי הלבנת הון?

פשעי הלבנת הון עלולים למוטט בנקים, תאגידים וחברות ולגרום לכלכלת המדינה להיפגע קשות ולכן יש דגש רחב על כל מה שקשור לפשעים כאלה. הם כוללים פשעים שנעשים על ידי יחידים, בנקים וחברות כאחד: העלמת מס, אי דיווח על הכנסות, מעילות וגניבות כספים, הונאות מסחריות שונות, שימוש במידע פנים והרצת מניות בבורסה, פשע מאורגן שנעזר בהלבנת כספים למימון פשעים וטרור ברחבי העולם ולא רק בישראל, הימורים, סחר בבני אדם ובנשק ועוד. לפשע זה יש שלושה שלבים: החדרת כסף לא חוקי למערכת, הסוואה של המקור שלו ומשיכה שלו למימון שנראה לכאורה לגיטימי וחוקי. מכאן נובע שהמקור להון זה הוא תמיד לא חוקי ולא שילמו עליו מס. 

מי מבצע פשעים כאלה?

באופן מפתיע, לא רק פושעים שמוגדרים ככאלה אלא גם אנשים נורמטיביים שנקלעו לתנאים ולנסיבות כאלה, או אנשים שהחליטו להונות את המערכת או לנצל את החולשות שלה כדי לבצע פשעי הלבנת הון. במקרים כאלה שנתפסים חובה ללכת לייעוץ של עורך דין גם כדי לעבור תדרוך לקראת החקירה וגם כדי להתכונן למקרה של מעצר ומשפט. יש גם דרכים אחרות להגיע להסדר עם הרשויות במקרה שלא מדובר ברף פלילי גבוה, אבל בהחלט עלולים להגיע גם למאסר בכלא ולכן יש לקבל ייצוג של עורך דין כדי לנסות להקל כמה שיותר בכתב האישום.