קווי הגנה אפשריים באשמת תקיפת בת זוג

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

תקיפת בת זוג, היא אחת מהעבירות בהם המערכת המשפטית בישראל נוטה להחמיר מאוד עם התוקפים. לכן באם אתם מואשמים בביצוע עבירה של תקיפת בת זוג חושב מאוד להבין את חומרת המעשה ולדעת כי גזר הדין שיכול להינתן הוא כבד מאוד.

למרות שייתכן כי גזר הדין מצד אחד הוא כבד מאוד, לא פעם בזכות ייצוג ראוי מאידך יכול ההליך הפלילי להסתיים בסגריה בביצוע הסדר מותנה.

הבאנו כאן מספר קווי הגנה אפשריים באשמת תקיפת בת זוג בהם יכול כל סנגור להשתמש זאת על מנת לנסות ולהקל בעונשו של החשוד.

חשוב לציין, אין לראות בכל הנאמר המלצה או ייעוץ משפטי, לצורך ייעוץ משפטי מקצועי יש צורך לפנות לעורך דין פלילי שיבחן את הנושא והמקרה ויתן המלצות בהתאם.

הצעד החשוב ביותר בהכנת ההגנה הוא הכרת האישומים נגד החשוד והבנת החוק הבסיסית. אם קיימת האשמה בפשע, כנראה שכבר ההליך הפלילי יצא לפועל וכלל בתוכו חקירות ואיסוף עדויות. עם זאת, גם אם טרם שוחחתם עם עורך דין ועדיין לא הוגש כתב אישום, עדיין עליכם להכיר את האישומים. כאן אנו נותנים לכם קווי הגנה שבהם תוכל להשתמש באם אתם חשודים בעבירת תקיפת בן זוג בבית המשפט.

אילוץ למקרה רגעי – דווקא בימים האלו של תקופת הקורונה והסגרים ניתן היה לראות כי הייתה עלייה במקרים של אלימות במשפחה. הלחץ הנפשי הכללי של האזרחים והמציאות המורכבת הייתה תקופה שבה אנשים חפים מפשע נכנסים לדברים האלה בטעות ומעולם לא התכוונו לעשות דברים כאלה. אנשים נורמטיבים שלעולם לא היו מבצעים מעשים כאלו של אלימות בעקבות המשבר הקיצוני מצאו את עצמם מתנהגים באלימות כלפי בת הזוג שלבם.

זו הייתה תוצאה של הגנה עצמית – החשוד רק רצה להגן על עצמו מפני האדם האחר. אם עד היום היינו רגילים לחשוב כי אלימות במשפחה קיימת רק מצד הגבר כלפי האישה, היום אנו רואים כי קיימת מגמה של נשים אלימות. נשים רבות מתנהגות בצורה אגרסיבית ומאוד אלימה, כאשר בן הזוג מנסה להגן על עצמו הוא עושה שימוש בכוח לא במטרה לתקוף אלא מצורך הגנה עצמית.

זו הייתה פעולה סבירה – אדם סביר שפעל באותה דרך בנסיבות העניין. ישנם מקרים בהם הנסיבות משתנות ולפעמים שימוש בכוח בהתאם לנסיבות והמציאות לא ייחשב כעבירה פלילית קשה של תקיפת בת זוג.

האדם האחר שיקר – לתת את האפשרות שהתקיפה נבנתה כשקר כדי להרוס את המוניטין של הנאשם. במקרים רבים בעיקר בתהליך שבו בני זוג מתגרשים גם עולים המון ניסיונות לפגוע האחד בשני, כחלק מאותם ניסיונות פגיעה רואים לנכון להגיש תלונה שקרית במשטרה הכל במטרה לפגוע.

התקיפה התבססה על טעות – הנאשם יכול היה לבצע את התקיפה מתאונה שהתרחשה באותה שעה ותאריך בו אירעה התקיפה. לדוגמה : חשוד אשר החליק ונפל במהלך ויכוח כאשר נפל רגלו פגעה בקורבן והיא החליטה להגיש תלונה על תקיפה, במקרה כזה לא תהיה תקיפה מעצם הנפילה.