שעון נוכחות חכם – להשתנות עם הזמן

שעון נוכחות חכם – להשתנות עם הזמן

אחד המוצרים, הפריטים החשובים ביותר בשוק העבודה, בוודאי ביחס שבין עובדים למעסיקים, הוא שעון נוכחות.

במובנים מסוימים, מדובר על מוצר בעל משמעות היסטורית ששינה את כל שוק העבודה מקצה לקצה, בין אם זה בכל הקשור ליכולת לפקח על שעות העבודה של העובדים, בין אם זה בכל מה שקשור לזכויות עובדים, משכורות וכדומה.

בעבר, שעוני נוכחות פעלו בשיטה מאוד פשוטה, אפשר לומר אפילו פרימיטיבית. כל מה שנדרש מהעובד לעשות זה להעביר כרטיס, וכך היה ניתן לראות מתי הוא נכנס או יצא ממקום העבודה. עם הזמן, כמו במקרים אחרים בחיים, הטכנולוגיה שיכללה את כל הנושא, יצרה שעונים הרבה יותר חכמים, הרבה יותר משמעותיים, כאלה שמאפשרים לעובדים להתנהל בצורה הרבה יותר פשוטה ונוחה, וכן המעסיקים יכלו לקבל הרבה יותר מידע דרך השעונים, ומעבר לכך, לבצע פיקוח ובקרה טובים יותר על העובדים שלהם.

חשוב להדגיש כאן, שעון נוכחות חכם הוא דבר דינמי, כלומר, מה שהיום נחשב חכם, מחר ייתכן וייחשב הרבה פחות חכם. כמו כן, צריך לזכור, לא כל עסק בהכרח צריך שעון נוכחות חכם. יש עסקים שיכולים להסתדר גם בלי זה. מצד שני, אם מדובר בעסק מורכב, עסק עם הרבה עובדים, מוטב שישתמש בשעון כזה, כך יהיה אפשר לקבל הרבה יותר מידע ולהשתמש בו בצורה חכמה.

בטרם נסביר מה זה שעון נוכחות חכם וכיצד הוא עובד, אנחנו נסביר בקצרה, לשם מה צריך אותו ולמה מוטב להחליף את השעון הישן בשעון חכם.

שעון חכם, יכול כאמור לספק לנו הרבה מאוד מידע על העובדים בהיבטים שונים. הוא מספק לנו לא רק מידע מתי העובד נכנס או יוצא, אלא גם יכול לספק לנו נתונים ודוחות שלמים על תהליך העבודה שלהם על פי שעות. אנחנו יכולים לקבל נתונים שונים, פר יום, שבוע או חודש, על כל עובד ועובד וכמובן לבצע השוואות שונות, בין אם זה ביחס לתפוקה של כל עובד, בין אם זה ביחס לעובדים אחרים ועוד.

השעון הישן, זה שכולנו מכירים, מספק לנו הרבה פעמים מידע מאוד כללי, אם נרצה להיכנס לעובי הקורה ולבצע השוואות וכדומה, הרי שנידרש לעשות זאת בצורות הרבה יותר מורכבות. שעון חכם מספק לנו את כל מה שאנחנו צריכים בשביל זה.

מה זה שעון חכם ואיך הוא עובד בעקרון

שעון נוכחות מודרני, שעון חכם, מחובר למחשב של העסק וכן הוא מחובר למערכות אחרות, כולל שרתי ענן, ובצורה כזו אנחנו יכולים לראות את כל הנתונים בזמן אמת, בכל מקום. אך מעבר לכך שהוא מספק לנו תשובה מה העובד נכנס או יצא ממקום העבודה, הרי שהוא מונע אפשרות שהעובדים ינסו “לעבוד” על המערכת.

בין היתר, בזכות העובדה שהוא משתמש בכלים מאוד מודרניים שלא ניתנים להעברה. לא מדובר בכרטיס מגנטי או כרטיס אחר, אלא מדובר באמצעים הרבה יותר מתקדמים. היום אפשר למצוא שעונים שעובדים על סריקת טביעת אצבע או סריקה של אישון העין. אנחנו יכולים למצוא שעונים כאלה, גם במקומות עבודה רגילים, אך גם במקומות נוספים, מיוחדים, למשל, מעבדות רפואיות, מקומות שעוסקים בביטחון, ובכלל כל מקום שאמור למנוע מאנשים שאינם מורשים להיכנס אל השטח. במקרים כאלה, רק מי שעובד במקום יכול להיכנס. לכן השעון מייצר גם מנגנון אבטחה.

כאמור, התפקיד העיקרי שלו, הוא לספק את כל המידע על שעות העבודה של העובדים ובכך לאפשר למעסיקים לפקח ולבקר בצורה טובה יותר את עבודתם.