נפצעתם בתאונת דרכים – בדקו מה מגיע לכם…

רבים לא יודעים זאת אבל במקרה של תאונת דרכים עם נפגעים, ובעיקר בתאונות קטלניות המחוקק מאפשר פיצויים לנפגעים. את הפיצוי – על פי החוק שנקבע בשנת 1978- יש לקבל מחברות הביטוח הפרטיות: החל מחברת ביטוח הרכב עד לחברות המעניקות פוליסת תאונות אישיות. גם מהמוסד לביטוח הלאומי יש לקבל פיצוי, ושבמידה ומדובר בתאונת עבודה או בנכות זמנית (או קבועה): חשוב להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי.

כיצד מחשבים פיצויים מתאונת דרכים?

פיצויים לנפגעי תאונות דרכים יכולים להגיע לסכומים גבוהים במיוחד! בזמן שהפרמטרים אשר קובעים את סכום הפיצוי שתקבלו, תלויים ברמת הפגיעה (דרגת הנכות), כמו גם מיכולת השתכרות לאחר הפגיעה, אבחון רפואי ואבחון פסיכולוגי במקרה של נזק נפשי שנגרם מפוסט טראומה.

חשוב לדעת כי דרגת הנכות ואחוזי הנכות שיתקבלו מהמוסד לביטוח לאומי – זאת לאחר אבחון ותוצאות בדיקות של וועדה רפואית- ישפיעו באופן ישיר על סכום הפיצוי כמו גם על סכום הגמלה אותה תקבלו באופן חד פעמי או על בסיס חודשי. לדוגמא: מי שנפגע בתאונת דרכים בזרועות ואינו יכול לעסוק במשלח יד בו עסק לפני התאונה – יוכל להגיש תביעה לנכות קבועה ולקבל קצבת נכות קבועה. הפגיעה הפיזיולוגית היא זאת שתשפיע, בעיקר על סכומי הפיצוי. אם אתם מתקשים למצות את הזכויות שלכם – מומלץ לבחור עורך דין ביטוח שיוכל לסייע לכם בהתמודדות מול החברות הפרטיות או המוסד לביטוח לאומי.

כמה פרמטרים שיקבעו את גודל פיצוי תאונת הדרכים:

בזמן שאתם מגישים תביעה, יש לאסוף את כל המסמכים הרפואיים ואת דוח סיכום האשפוז (במידה והיה כזה) בתוספת פירוט הנזקים שנגרמו לרכב, וכמובן אבחון בנוגע לנזקים שנגרמו לכם בגוף או בנפש. בין הפרמטרים לקבלת פיצוי תמצאו את האלמנטים הבאים:

  • קיומן של פוליסות ביטוח פרטיות.
  • קיום כל התנאים לקבלת גמלה או קצבה מהמוסד לביטוח לאומי (תנאים כמו תושבות ישראלית, תשלום חודשי ששולם למוסד לביטוח לאומי וכדומה).
  • אבחון מקצועי מרופא מומחה.

*שימו לב! וועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי יכולות להוליד תוצאות שאינן יספקו את הפיצוי המתאים. במקרים כאלה יש להיעזר בעורך דין מקצועי למיצוי הזכויות שלכם.

בזמן תאונת דרכים, יש לעצור בשולי הכביש ולהזמין באופן מידיי את כוחות ההצלה למקום. במידה ואשפזתם בבית החולים – חשוב לשמור את כל המסמכים מהתיק הרפואי על מנת להגישם בעתיד לחברות הביטוח.