מה צריך לעשות אחרי שמחליטים לסגור עסק עצמאי?

מי שפתח וניהל עסק עצמאי ידע לעבוד מול גורמי המדינה ורשויות המיסים, לבצע דיווחים בפרקי זמן חשובים וכמובן להתנהל כפי שהוא נדרש על פי החוק. נשאלת השאלה – מה עושים במצב שבו מקבלים את ההחלטה לסגור את העסק. יכולות להיות לא מעט סיבות למה לקבל את ההחלטה על סגירת העסק ועבור לא מעט בעלי עסקים יהיה מדובר ברגע מכונן ואפילו עצוב. כך או כך – יש תהליכים רגשיים שצריך לעבור ויש גם לא מעט פעולות קונקרטיות שצריכות להתבצע בפן הרציונלי של סגירת העסק ובכלל זה מתן הודעה מסודרת ורשמית לכל מוסדות המדינה על כך שאותו בעל עסק חדל מלנהל אותו ובעצם העסק עצמו חדל מלהתקיים. בזכות הודעה זו לא יחולו עליו תשלומים נוספים שקשורים בעסק ויהפכו ללא רלוונטיים.

פעולות חשובות לביצוע בעת סגירת עסק

על פי סוג העסק ועולם התוכן שהיה קשור בו – כך צריך יהיה לדעת אילו פעולות יש לבצע על מנת להודיע לגופי המדינה על הפסקת הפעילות. ברוב המקרים יש צורך להודיע למוסד לביטוח לאומי ולמס הכנסה ובמידה ומדובר בחברה בע"מ או בעוסק מורשה הרי שצריך גם למלא טופס סגירת תיק מעמ. המשמעות של אי מילוי הטופס היא שהעסק ממשיך לעבוד ובמע"מ יצפו מבעל העסק להמשיך ולדווח על העסקאות אחת לחודשיים. בהיעדר דיווחים ותשלומים שוטפים עלולים לחול עיקולים או דינים אחרים על בעל החשבון ויהיה לו קשה מאד לשכנע או להוכיח בדיעבד שהעסק אכן נסגר על פי הדיווח רטרואקטיבית. מכאן שחשוב מאד לקבל ייעוץ מקצועי ובמידת הצורך כדאי שבעל העסק יהיה מלווה על ידי איש מקצוע – רואה חשבון או יועץ מס שיוודא ביחד איתו שאכן כל הטפסים ממולאים ומוגשים כנדרש ושאכן מבחינת רשויות המיסים העסק נסגר כמו שצריך.

החשיבות של עבודה לקויה מול הרשויות

אין זה פשוט לעבוד מול גופי המדינה הרשמיים, בעיקר רשויות המיסים. לכל פעולה שלא מתבצעת בדיוק כמו שצריך ובדיוק על פי ההנחיות יש השלכות שבאות לידי ביטוי בתשלומים עודפים שאין אותו אדם חייב בהם. מכאן שההמלצה הטובה ביותר היא לבצע את סגירת העסק בליווי צמוד של איש מקצוע שיוכל לוודא דרך מערכות מקצועיות שאכן כל מה שצריך להתבצע אכן התבצע וששום טופס לא נפל בין הכיסאות. יש בעלי עסקים שלא מכירים את הצד הבירוקרטי של ניהול עסק, קל וחומר של סגירת עסק, שכן אין מדובר בפעולה שמבוצעת בתדירות גבוהה ולכן קבלת ייעוץ או ליווי מקצועיים יכולים לסייע להם רבות וכך יידע בעל העסק שכל הפעולות שהוא מבצע נכונות, מבוצעות בזמן הנכון ובעקבותיהן הסטטוס שלו במחשבי המדינה מתעדכן לסטטוס החדש.